Megfigyeltük, hogy a cégekben a HR-es feladatkörét félreértik a vezetők, ezért a személyzetis munkatárs nem azt csinálja, ami valóban fontos lenne a cég sikere érdekében. Lehet, hogy meglepő lesz, de a HR-es munkakört nem a bérszámfejtésre találták ki! Az a pénzügyhöz tartozik.
Akkor mi tartozik bele a személyzetis munkakörbe és mi nem? Nézzük meg!
Te tudod, hogy pontosan mire való a HR-es munkatársad?
A legtöbb cégvezető fejében az van, hogy a HR-es az a személy, aki embereket vesz fel. “Hirdetést feladni bárki tud.” – mondják nekünk gyakran. Ebből úgy tűnik, azt hiszik, hogy ennyit csinál a személyzetis kolléga.
A másik, amit folyton hallunk, hogy “Mi kicsi cég vagyunk, nem engedhetünk meg magunknak egy HR-est.” Szintén gyakori tévhit, hogy csak a nagy cégeknek lehet HR osztálya. Valójában minden cégnek szüksége van valakire, aki a személyzetért felel.
Ez a kezdetekkor lehet a vezető, de később érdemes átadni a feladatot. Egy igazi jó személyzetis a cégvezető meghosszabbított jobb keze – ő tartja rendben az embereket, ezáltal az egész céget. Hiszen úgy nem lehet céget vezetni, hogy hátra kapkodom a fejem, hogy rendben van-e még a csapatom, mert a cégvezetőnek a jövőn kell gondolkodnia, fejben ő már ott él. Addig a személyzeti vezető kezeli a jelent.
A HR helye a cégben
A HR a cégek elit egysége. Ez azt jelenti, hogy mindenből kiváló, mindenféle szempontból kiváló minősítéssel illethetjük. A személyzetis munkatárs kompetens, erkölcsileg és etikailag kifogástalan. A munkához való hozzáállása és a magánélete is példaértékű.
Mert van egy fontos szabály: a személyzetis soha nem tud felvenni nála jobb embert. Csak egy kiváló HR-es tud kiváló embereket hozni a cégnek.
Ezzel szemben általános szokás, hogy odaadják a pénzügyesnek a HR feladatokat, például a kiválasztást, hiszen úgyis ő csinálja a bérszámfejtést. Ezért mi a Performiában sok-sok tudathasadásos pénzügyessel találkozunk, akire rásózták a kiválasztást. Pedig más kvalitások szükségesek a személyzetisnek és mások a pénzügyesnek. A személyzetis, a HR-es fontosabb, mint gondolnád, ő teszi lehetővé a céljaidat.
Mit csináljon a HR-es valójában
A HR-es tevékenysége nem csak a kiválasztás, azon kívül egy csomó más feladat is van.
A személyzeti osztály valódi funkciója: az ügyvezetés kigondolja a stratégiát, mit és hogyan akar elérni, ehhez a HR odateszi az embereket, alakítja a szervezetet. Az embereket megtalálja és képzi. A vezetőnek olyan emberek kellenek, akik teljes mértékben tudják a feladatukat, et is a HR-es feladata megvalósítani. Nem az iskolai végzettség érdekes, hanem a gyakorlat. A HR-nek kell elérnie, hogy minden új munkatárs önállóan tudja végezni a feladatát. Ő ennek érdekében kommunikációban van minden olyan meglévő munkatárssal is, aki ehhez kell.
Ez az a területet, aki odateszi és ott tartja a szervezetet. Mit jelent ez? Még a gépeket is karban kell tartani, természetes, hogy az embereket még inkább. Néha hullámvölgyek vannak a termelésében, néha problémái adódnak a dolgozónak, néha esik a motivációja, néha kétségei támadnak, hogy jó helyen van-e, vagy máshol kéne dolgoznia. Ezért sok mindent kell tenni azért, hogy karban tartsuk az embereket. Ez a HR feladata. Hiszen a vezető maga termel, ő nem ér rá a nyikorgó kerekeket olajozni.
Miért olyan fontos, hogy a HR-esed profi legyen?
Azt tapasztaljuk hosszú ideje, hogy azok a cégek tudnak gyorsan reagálni piaci változásokra, gyorsan fejlődni, növekedni, ahol az emberi tényező minimális problémát jelent. Azok a cégek, akiknél ott van egy személy, aki az emberekért felelősséget vállal.
A multi cégek tényleg sokat képeznek, de aztán nem nagyon ápolgatják az emberek lelkét, ha esik a teljesítményük, kicserélik őket, mint egy alkatrészt.
A kkv szektorban túl drága elpazarolni egy kiképzett, jól dolgozó munkatársat. Helyette meg kell javítani. Ehhez egy profi HR-esre van szükséged, aki az emberek kezeléséhez is ért, nem csak az önéletrajzok összehasonlításához.
Így vessz össze minden nap a személyzetiseddel
Még egy tévhit, amivel gyakran találkozunk. A vezető úgy gondolja, hogy oké, akkor felvesz egy HR-est, és majd őt kiképzik a toborzásra, de neki ne kelljen a toborzással foglalkozni. Ez szinte jó, na de kinek a felelőssége kontrollálni a HR-est? Irányítani továbbra is a vezetőnek kell. Ha sok összetűzésbe akarsz kerülni a HR-essel, akkor Te ne képződj, de őt képezd. Így nem fogjátok érteni egymást, és napi szinten veszekedhettek. 🙂
Nemes-Nagy Szilvia
Személyzeti és vezetési szakértő
Építsd Fel A Csapatod!
Szeretnéd növelni a céged HR szakértelmét? Gyere el az Interjútechnikák tréningre a HR-eseddel együtt>>